Magazine

Jak kombinovat víno a maso

04. 02. 2015

Vína jsou vhodným doplňkem všech druhů masa, přesto je třeba rozlišovat, k jakému typu se jednotlivé druhy hodí. Zatímco například ke steaku z telecího můžete klidně servírovat bílé i růžové, k hovězím steakům se hodí plnější červená vína.

Ryby

Čím jemnější úprava, tím lehčí by víno mělo být. Je-li ryba mastnější, jako například smažený kapr na Vánoce, je lepší plnější a zralé víno, například Chardonnay i Ryzlink rýnský, vína by vždy měla být suchá.

Ke sladkovodním rybám se hodí bílá kořenitá vína, například Ryzlink vlašský i Sylvánské zelené, k mořským rybám volte již zmíněná zralá vína. Ryzlink se mimochodem dobře hodí i k mořským plodům.

Bílé maso

Ke kuřecímu a krůtímu masu se hodí o něco plnější a mírně aromatická vína, jako je například Müller Thurgau nebo Pálava. Ke krocanovi si můžete dát jak bílé, tak červené. Krocaní maso totiž bývá díky své úpravě těžší. Skvěle se k němu hodí například Rulandské modré.

Telecí a hovězí maso

Ke steaku z telecího masa můžete klidně ještě servírovat bílé víno, ideální je i růžové. Zkuste Veltlínské zelené i Zweigeltrebe. Pamatujte si, že čím lehčí je úprava masa, tím více by víno mělo být vychlazené.

Podávate-li telecí maso v hutnější úpravě, například s omáčkou, zvolte k němu rané červené víno. K hovězím steakům se však více hodí vyzrálejší plná červená vína, jako je třeba Cabernet Sauvignon. K tradičnímu guláši jsou však lepší vína s menším obsahem tříslovin, ale s vyšší kyselinou, například Pinot Noir. K pečenému hovězímu si dejte Syrah nebo Zweigeltreibe.

Vepřové maso

Také vepřové maso patří k těm tmavším, proto je k němu lepší červené. Může být klidně mladší, ale jeho chuť by měla být plná. Zkuste například Modrý Portugal.

I mezi bílými víny však najdete výraznou a plnou chuť, proto k lehčí úpravě můžete zkusit třeba Pinot Gris i bílý Chateauneuf-du-Pape.

Jehněčí

K chuti jehněčího masa se nejlépe hodí vyzrálé červené víno, z něhož ucítíte chuť i vůni lesního ovoce. Doporučujeme Rulandské modré i Svatovavřinecké. K pečenému jehněčímu masu se nebojte sáhnout ani po odrůdách Chianti i Barolo.

Jestli ale náhodou z jehněčího připravujete steak, i tehdy můžete zvolit výraznější bílé nebo růžové víno, jako je Veltlínské zelené i Zweigeltrebe.

Zvěřina

K menší opeřené zvěřině se lépe hodí mladší červená vína, jako je Modrý Portugal. Například k bažantu se skvěle hodí víno s nádechem vanilky, jako je například Rulandské modré. Rovněž ke zvěřině můžete zkusit Chianti i Barolo.

Větší zvěřina, jako je jelen i divočák, si zaslouží výraznější a klidně i kořeněné víno, zkuste třeba starší ročníky Frankovky. Mimochodem, pokud připravujete zvěřinu na víně, nezapomeňte, že to samé víno byste k ní pak měli pít. Odrůdy by se neměly kombinovat.

 

Autor: Zdenka Tomis

To enter the dabate you need to sign in

LoginNesprávné přihlašovací údaje

Don´t you have an account? Sign up
Password recovery

Log in for faster access to information from the world of gastronomy.